Par reči o Geštalt psihoterapiji

Šta je Geštalt psihoterapija?

Geštalt psihoterapija je pravac u psihoterapiji koji se bavi svesnošću naših emocija, misli i telesnih doživljava u ovde i sada. Ta svesnost nam omogućava da delujemo u skladu sa svojim potrebama i da izbegnemo sukobe unutar nas samih. Filozofija geštalta je umetnost življenja sa svim onim što jesmo, sa svim onim što nosimo u sebi. Sama reč “geštalt” označava celinu, celovitost, stoga se posmatra osoba u celini, sa svim svojim mislima, osećanjima, doživjajima, strahovima, brigama, pitanjima, sa svim delovima njene ličnosti. Uči nas da prepoznamo i prihvatimo ono što osećamo, a terapeut je tu da nam u tome pomogne i pruži podršku. Prednost geštalt psihoterapije je individualni pristup koji podrazumeva prilagođavanje svakom klijentu ponaosob, daje širok spektar kreativnosti i fleksibilnosti u radu i odnosu sa klijentima. Takav pristup čini odnos bliskim, a na terapeutu je da napravi okruženje u kome se klijent oseća bezbedno, sigurno i da izgradi poverenje.

Kome je namenjena Geštalt psihoterapija?

Geštalt je namenjen svima koji žele da rade na sebi, da zavire unutar sebe, spoznaju svoje emocije. Može se primeniti individualno i grupno, u radu sa decom i odraslima. Namenjen je svakome ko se susreo sa nekim životnim izazovom, porodičnim problemima ili disfunkcionalnim odnosima, teškoćom, traumom, gubitkom, svakome ko se bori sa mentalnim stanjima, poremećajima ili bolestima. S obzirom na to da neguje individualan pristup, svaka tema sa kojom klijent doazi je dobrodošla i terapeut je tu da čuje i obradi svaku od tema. Takođe, geštalt terapeut je negujuć i empatičan prema klijentima i svakoj temi se pristupa upravo na taj način, sa razumevanjem, poštovanjem, podrškom i empatijom.

Karakteristike Geštalt psihoterapije

Geštalt terapija je terapija koja je usmerena na integraciju naših misli, osećanja i našeg tela. Fokusira se na sadašnji trenutak, na dešavanje ovde i sada koje pomaže klijentu da prepozna osećanja koja se javljaju, da iskaže misli koje su potisnute. Pomaže i u tome da terapeut ostane fokusiran na ono što klijent donosi u datom trenutku, da zajedno sa njim isprati šta se dešava tokom seanse u kojoj podjednako učestvuju i terapeut i klijent. Zbog toga je relacioni pristup u kome klijent i terapeut grade blizak odnos, odnos u kome vlada poverenje i sigurnost. Geštalt je kreativan pristup koji pruža bezbroj mogućnosti za istraživanje i prilagođavanje sa klijentom. Još jedna karakteristika geštalt psihoterapije je uvođenje eksperimentalnih metoda koji nam olakšavaju put ka nesvesnim delovima naše ličnosti. Koriste se i vežbe disanja, relaksacione vežbe.

Prednosti i razlike u odnosu na ostale vidove psihoterapije

Svaki pravac u psihoterapiji se na neki način razlikuje od ostalih, postoji nešto što ga čini posebnim. Ono što geštalt najviše razlikuje u odnosu na ostale je pristup i način rada. Između klijenta i terapeuta se formica relaconi, horizontalni odnos u kome oboje učestvuju i oboje imaju dobrobit u vidu razmene emocija i misli. Geštalt se često upoređuje sa plesom, gde oboje zajedno diktiraju dinamiku i ritam igre. Zbog svoje kreativnosti i mnogobrojnih mogućnosti u radu sa klijentima, ovaj pravac možemo predstaviti kao krug na kome se nalazi spektar svih boja i nijansi. Svaka boja ima svoju komplementarnu boju sa kojom se slaže, a broj mogućih kombinacija je neograničen. Indikacije ovog psihoterapijskog pravca su veoma široke, tako da je namenjen gotovo svima koji žele da rade na očuvanju i poboljšanju svog mentalnog zdravlja, kao i na pronalaženju svojih unutrašnjih kapaciteta.

Da li je terapija vremenski ograničena?

Ona je dugotrajna, ali se o tome se dogovaraju klijent i terapeut zajedno,zavisno od klijentovih potreba, uvida, njegovog stanja i želje za radom. Vremensko trajanje jednog susreta je 60 minuta. Uvek je poželjno održati kontinuitet u radu i susretima i negde je preporuka da se susreti odvijaju na 7 do 10 dana, ali je i to takođe u dogovoru sa klijentom.